Montaż kinkietów wewnątrz domu, czy lamp zewnętrznych na elewacji wydaje się stosunkowo prostym i szybkim zadaniem. Jeśli w miejscu montażu kinkietu znajdują się już niezbędne przewody instalacyjne, możesz śmiało przejść do podłączenia i samego mocowania lampy. W komplecie z kinkietem najczęściej otrzymasz niezbędne akcesoria montażowe, dzięki którym przy pomocy domowych narzędzi z łatwością zamontujesz kinkiet. Lampy i kinkiety ścienne to świetny sposób na doświetlenie każdej przestrzeni. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak zamontować kinkiet na ścianie w Twoim domu, na elewacji, i nad lustrem czy obok łóżka.
Spis treści
Jak podłączyć kinkiet ścienny?
Jeszcze przed samym montażem kinkietu na ścianie, powinieneś zadbać o odpowiednie podłączenie przewodów instalacyjnych do lampy. W przypadku instalacji wewnętrznej, do podłączenia lampy możemy wykorzystać zaciski śrubowe, bądź złączki Wago. Bardzo często obecnie kinkiety wewnętrzne wyposażone już są w złącza do szybkiego podłączenia przewodów instalacyjnych, więc nie powinno stanowić to dla Ciebie większego kłopotu. Pamiętaj, że podłączając przewody, zawsze powinieneś robić to przy odłączonym zasilaniu, a także przestrzegać kolorystyki kabli. Przewód brązowy (fazowy) należy podłączyć do przewodu brązowego przy lampie, a także przewód niebieski (neutralny) do przewodu niebieskiego. Pamiętajmy również o przewodzie ochronnym (uziemienie) najczęściej w kolorze żółto-zielonym.
Jak podłączyć kinkiet zewnętrzny?
W przypadku podłączenia kinkietu zewnętrznego czy lampy na elewacji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na szczelność naszego układu. Ze względu na warunki atmosferyczne, przewody w kinkiecie zewnętrznym powinny być zabezpieczone szczelną mufą bądź puszką hermetyczną. Bardzo często kinkiet zewnętrzny ma rozbieralną obudowę, a przewody podłączane są do wewnętrznych złączy kablowych. Taka konstrukcja sprawia, że szczelna obudowa lampy odpowiednio chroni miejsca łączenia przewodów, przez co nie są one narażone na podwyższoną wilgotność czy pył lub kurz panujący na zewnątrz budynku.
Kinkiet zewnętrzny nowoczesny |
Kinkiet zewnętrzny Retro |
Kinkiet zewnętrzny góra dół |
Jak zamontować kinkiet na ścianie?
Kinkiety mają różne kształty, rozmiary oraz style i podobnie jest w kwestii ich montażu. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje montażu kinkietów, jak i lamp elewacyjnych. Najczęściej kinkiety są wyposażone w metalowy uchwyt, który należy najpierw przykręcić przy pomocy wkrętów montażowych do ściany, a następnie przykręcić samą lampę do uchwytu. Druga opcja to metalowe haczyki, które najpierw mocujemy na ścianie, a następnie zawieszamy na nich kinkiet. Jest to alternatywa znacznie łatwiejsza, jeżeli chodzi o szybkie montowanie, a także demontaż samej lampy. Trzecia wersja to najczęściej lampy elewacyjne, w których najpierw należy odkręcić dolną część obudowy, a następnie przymocować ją do ściany przy pomocy wkrętów montażowych. Po stabilnym zamocowaniu możesz wtedy przejść do przykręcenia klosza lampy, zachowując szczególną ostrożność, aby całość lampy nie straciła swojej wysokiej szczelności.
Jak zamontować kinkiet nad lustrem?
Lustro w łazience, czy korytarzu to miejsce, które wymaga odpowiedniego oświetlenia, a lampy zamontowane na suficie bardzo często nie spełniają tutaj wymaganej funkcji. W takim przypadku warto wybrać kinkiet, który zapewni Ci odpowiednie oświetlenie przed lustrem, co znacznie pomoże w skutecznym malowaniu się czy goleniu. Lampa LED nad lustro to najczęściej liniowa oprawa, która ze względu na swoją konstrukcję wyposażona jest w zintegrowane źródło światła LED. To sprawia, że w jej maskownicy ukryty jest zasilacz, który odpowiedzialny za dostarczenie prądu o bezpiecznym i niskim napięciu bezpośrednio do źródła światła.
Oznacza to, że przewody instalacyjne w przypadku lampy nad lustrem należy podłączyć nie bezpośrednio do samej oprawy, a poprzez zasilacz, który następnie ukryjemy pod maskownicą. W przypadku lamp nad lustro mocowane są one na metalowym uchwycie. Ich schemat montażu polega wiec na przykręceniu metalowego uchwytu, a następnie podłączeniu przewodów instalacyjnych i przykręceniu lampy już bezpośrednio do ściany.
Lampa LED nad lustro BESTA 15W 60cm czarna |
Kinkiet nad lustro 56cm 12W Drako czarno-złoty |
Lampa LED nad lustro LAPPA 14W 60cm czarna |
Jak zamontować kinkiet nad łóżkiem?
Dziś już coraz rzadziej spotykamy standardowe lampki przy łóżku, czy lampy stojące, a nasi klienci najczęściej decydują się na kinkiet nad łóżkiem. Lampa ścienna w takim przypadku nie zajmuje zbyt wiele powierzchni, a dzięki możliwości regulacji kierunku świecenia zawsze możemy skierować ich światło w wymaganą przestrzeń. Kinkiet nad łóżkiem doskonale sprawdzi się do delikatnego podświetlenia nocnego lub jako lampa do czytania. Tego rodzaju kinkiety bardzo często wyposażone są w indywidualny włącznik, który znacząco ułatwia nam korzystanie z nich.
Kinkiet nad łóżkiem w sypialni czy nad sofą w salonie mocujemy podobnie jak inne kinkiety wewnętrzne przy pomocy metalowego uchwytu. Istotną rolę w przypadku instalacji tej lampy pełni wybór jej miejsca montażu. Powinna być ona zamontowana w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać nam w swobodnym przemieszczaniu się po pokoju, a także w takim, które zapewni odpowiednie oświetlenie wybranych przestrzeni.
Kinkiet nowoczesny |
Reflektor ścienny |
Kinkiet designerski |
Jak zamontować kinkiet na elewacji?
Decydując się na oświetlenie elewacji domu czy firmy, musimy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu przewodów instalacyjnych na ścianach zewnętrznych naszej nieruchomości. Po wykonaniu ocieplenia i położeniu tynku najwyższy czas, aby zadbać o oświetlenie Twojej posesji. Do montażu kinkietu na elewacji niezbędny będzie wybór odpowiednich kołków montażowych. Ich rodzaj będzie oczywiście uzależniony od wagi lampy. W przypadku lekkich kinkietów można wykorzystać do tego celu kołki typu ślimak natomiast w przypadku cięższych lamp odpowiednim wyborem będą dłuższe kołki ślimakowe bądź w ostateczności kołki do ścian pełnych.
Pamiętaj, że w przypadku montażu każdego kinkietu ściennego warto najpierw dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu, którą znajdziesz w zestawie z lampą. Z niej dowiesz się jaki rodzaj montażu przewidziany jest w przypadku kinkietu, który wybrałeś, a także jaką ilość wkrętów powinieneś wykorzystać do instalacji. Montaż i podłączenie kinkietu do prądu nie jest trudnym zadaniem, ale jeśli nie jesteś pewien, że podołasz tego typu instalacji, powinieneś zlecić to specjaliście bądź elektrykowi.