Odkąd Edison przedstawił nam pierwszą żarówkę elektryczną w 1879 roku, światło występowało w jednej temperaturze barwowej wynoszącej około 2700 K (stopni Kelwinów). Światło wytwarzane przez te żarówki od ponad 130 lat emituje lekko żółtawą poświatę, dzięki czemu kolory w naszych domach przez cały czas są ciepłe i przytulne. Barwy światła to bardzo ważny parametr oświetleniowy, przy którego wyborze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Biała ciepła barwa może być przyjemna w sypialni i salonie, a co z innymi pokojami? W pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie, piwnice i garaże często lepiej jest mieć jaśniejsze barwy światła, które lepiej nadaje się do czynności takich jak przygotowywanie posiłków, nakładanie makijażu i przeprowadzanie napraw samochodów. Dzięki zaawansowanej i nowoczesnej technologii oświetleniowej obecnie żarówki LED są dostępne w szerokim zakresie temperatur barwowych. Zapewnia nam to wiele opcji do wyboru podczas oświetlania pomieszczeń w domu, firmie, czy biurze.
Spis treści
Temperatura barwowa
Trzy podstawowe barwy światła możemy podzielić według temperatury bieli. Obecnie najpopularniejsze i najczęściej występujące na rynku to:
- Biała ciepłą barwa (2200K – 3600K)
- Biała dzienna barwa – neutralna (3700K – 5000K)
- Biała zimna barwa światła (5100K – 13000K)
Im wyższa wartość stopni Kelvina, tym chłodniejsza barwa światła. Temperatura barwowa, a także barwy światła wpływają bardzo często na odczucie jasności w pomieszczeniu, jednak nie mają one wpływu na rzeczywistą ilość lumenów (sprawdź Jak przeliczyć strumień świetlny – czyli lumeny na Waty). Chociaż nasze oczy przez lata dostosowywały się do temperatury barwowej ciepłych żarówek, nie oznacza to, że są one najlepszą opcją dla wszystkich zastosowań oświetleniowych. Do oświetlenia naszych sypialni i domów polecić możemy więc żarówki LED z dużym i małym gwintem o ciepłej barwie światła. W przypadku oświetlenia łazienki, gdzie liczy się jak najjaśniejsze światło, zalecamy stosowanie żarówki LED GU10 o neutralnej barwie w okolicach 4000K. Dla chłodnych i zimnych barw światła najczęściej wybierane są panele LED, które wykorzystywane są w oświetleniu komercyjnym lub roboczym.
Barwa światła LED
Białe światło występuje w setkach różnych odcieni, od ciepłego białego światła po zimną biel światła dziennego. Barwę światła LED, jak i innego rodzaju oświetlenia mierzymy w Kelwinach, natomiast jej wartość nazywamy temperaturą barwową. Temperatura barwowa jest ważna podczas wykonywania niektórych codziennych czynności. Co może być bardziej irytujące niż zbyt ciepłe żółte światło w kuchni, które powoduje, że prawie skaleczysz się w palec podczas krojenia mięsa? Tutaj światło jest narzędziem, które pomaga lepiej wykonywać zadania.
Z drugiej strony barwa światła jest nie tylko praktyczna, ale także definiuje nastrój. Poniżej przedstawimy Państwu podstawowe barwy światła i postaramy się wypisać wszystkie ich zalety i wady.
Barwa światła 3000K – barwa ciepła
Salon to serce Twojego domu. To miejsce, w którym spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi. Oglądasz tam telewizję, czytasz książki i być może okazjonalnie możesz tam pracować. Dlatego chcesz mieć jasny kolor, który będzie pasował do wszystkich tych różnorodnych czynności. W szczególności będziesz chciał odprężającej, przytulnej atmosfery. Doskonale sprawdzi się tam barwa światła 3000k, czyli biała ciepła barwa. Jest to najlepsze światło do sypialni i salonów; zapewniając im tradycyjną ciepłą, przytulną atmosferę.
Barwa światła 4000K – barwa neutralna
W swoim gabinecie będziesz potrzebować światła, które poprawi Twoją koncentrację. To, czego na pewno nie będziesz chciał, to zbyt ciemny, ciepły jasny kolor. Taki jasny kolor przeciąża twoje oczy, co może je zbytnio męczyć. Nie chcesz tego podczas pracy lub nauki. W końcu nie chcesz stworzyć przytulnej atmosfery, ale atmosferę pracy. W tego rodzaju wnętrzach najlepszym wyborem jest barwa światła 4000K. Białe neutralne światło polecane jest w szczególności w kuchniach, łazienkach czy biurach. Nadaje ona wnętrzu bielszego, bardziej energetycznego charakteru.
Barwa światła 6000K – Zimne światło
Biała zimna barwa światła to oświetlenie polecana w miejscach, w których wymagamy jasnego i chłodnego odcienia. Bardzo często spotykamy ją w warsztatach samochodowych, czy garażach. Zimne światło występuje w okolicach 6000K, ale może sięgać nawet 12000 Kelwinów. Jest to barwa chłodna, która najbardziej pobudza nasz organizm do ciężkiej i wydajnej pracy. Doskonale sprawdza się również do wyeksponowania elementów aranżacji wnętrza, czy jako kontrast dla głównego oświetlenia.
Temperatura światła – wnioski
Barwy światła LED występują obecnie w wielu różnych odmianach. Każda temperatura barwowa ma obecnie inną funkcję i zastosowania. Pomaga lub utrudnia wykonywanie niektórych zadań, a także tworzy atmosferę i wpływa na nastrój. Inną barwę światła wybierzemy do sypialni, a innego wyboru dokonamy w celu oświetlenia gabinetu. Występuje wiele pomieszczeń, które pełnią różne funkcje i wymagają odpowiedniej temperatury barwy bieli. Wybierając źródło światła, zastanów się, jaką atmosferę chcesz stworzyć i jaką funkcję będzie pełnić dane pomieszczenie. W ten sposób zawsze będziesz w stanie wybrać odpowiednią temperaturę barwową swojego oświetlenia.