Oświetlenie LED i jego moc świetlną mierzymy w lumenach, ale czym właściwie są lumeny? Jest to jednostka miary stosowana w żarówkach i oprawach oświetleniowych. Lumen jest teraz sposobem na sprawdzenie, jak jasna jest żarówka lub zintegrowana oprawa oświetleniowa LED. A jeśli szukasz oprawy o jasnym i mocnym strumieniu świetlnym, kluczem jest wybór oprawy oświetleniowej z jak największą ilością lumenów.
Spis treści
Lumen – co to jest?
Definicja lumenów to: „jednostka strumienia świetlnego w Międzynarodowym Układzie Jednostek, która jest równa ilości światła wyemitowanego pod kątem bryłowym przez źródło o natężeniu jednej kandeli promieniujące równomiernie we wszystkich kierunkach”. W prostym znaczeniu Lumeny oznaczają jasność źródła światła, a nie są to Waty, jak to było w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Nie żeby waty były złe, ale mierzą zużycie energii, a nie moc światła. Dzięki nowej, energooszczędnej technologii LED nie możemy już na nich polegać. Poniżej przestawiamy Państwu kalkulator lumenów, czyli jak przeliczyć lumeny na waty.
Jednostka strumienia świetlnego
Kelwin, lumen, waty… Tyle nowych jednostek pomiarowych w nowoczesnej technologii sprawiło, że trzeba nauczyć się nowych terminów oświetleniowych. Na przykład, podczas gdy wcześniej szukaliśmy watów, aby poznać jasność żarówki, teraz ta informacja jest prezentowana w lumenach. Nowoczesne żarówki LED są dokładnie opomiarowane i zawierają wszystkie szczegóły dotyczące konkretnego ich modelu (podobnie jak etykieta wartości odżywczej na żywności).
Ile lumenów ma Wat?
Mówiąc najprościej, lumeny (oznaczone przez lm) są miarą całkowitej ilości światła widzialnego (dla ludzkiego oka) z lampy lub źródła światła. Im wyższa wartość lumenów, tym po prostu „jaśniejsza” będzie lampa.
W przeszłości wszyscy kupowaliśmy konwencjonalne żarówki lub halogeny o mocy 50 W, lub 60 W, spodziewając się określonego poziomu jasności. Stąd właśnie wziął się nieprawidłowo powiązany pobór mocy (waty) z mocą światła.
Dzięki energooszczędnym lampom LED można uzyskać większy strumień świetlny przy znacznie mniejszym zużyciu energii. Na przykład żarówki LED GU10 o mocy 6,5 W zapewnią nam podobny strumień świetlny jak żarówka halogenowa o mocy 50 W. To 87% mniej energii przy tej samej mocy świetlnej! Podczas korzystania z diod LED więcej energii jest zamieniane na światło, a nie na ciepło. Wraz z rozwojem technologii, więcej lumenów będzie wytwarzanych przy użyciu jeszcze mniejszej ilości watów – czyli więcej lumenów na wat. W rezultacie używanie watów jako wskaźnika jasności nie ma już praktycznie żadnego znaczenia.
Moc światła w lumenach
W celu uzyskania takiej samej mocy świetlnej, jak zwykła żarówka o mocy 60 W, potrzebna jest żarówka LED o mocy około 800 – 850 lumenów. Wszystkie lampy ze zintegrowanym źródłem światła mają jasno zaznaczoną wartość lumenów na opakowaniu, a czasami możemy znaleźć na nich porównanie do tradycyjnych źródeł światła. Moc świetlną w lumenach możemy spotkać także na opakowaniu świetlówki LED, naświetlacza LED, lampy przemysłowej, czy lampy ulicznej. Inaczej jednak w ich przypadku porównuje się moc świetlną.
- Świetlówki LED – tutaj pod uwagę należy wziąć ilość lumenów tradycyjnej świetlówki (jeśli takową informację znamy) W przypadku braku informacji, stosujemy zasadę -50%, czyli w przypadku tradycyjnej świetlówki 36W, wykorzystamy świetlówki LED T8 18W.
- Lampy uliczne LED – tutaj podobnie jak w przypadku świetlówek, należy odjąć połowę wartości pobieranej mocy. Warto również polegać na lumenach, ale bardzo rzadko mogliśmy je znaleźć na tradycyjnych lampach ulicznych.
- Lampy przemysłowe LED – tutaj w przypadku oświetlenia hali, czy magazynu zalecamy indywidualny projekt. Bardzo często jesteśmy w stanie zejść tutaj z mocą nawet o 70%.
Lumeny na waty
Liczba lumenów jest bardzo użytecznym sposobem pomiaru skuteczności produktów oświetleniowych poprzez pomiar całkowitej mocy świetlnej w lumenach podzielonej przez zużycie energii w watach. Można to potraktować podobnie do liczby kilometrów, jaką przejedzie samochód na pełnym baku paliwa. Wyższa ilośc lumenów na 1 Wat mocy oznacza wyższą wydajność i niższe koszty eksploatacji w porównaniu z podobnymi, ale mniej wydajnymi modelami.
Na przykład bardzo wydajny panel LED z podświetleniem, stosowany najczęściej do oświetlenia biurowego, zapewnia strumień świetlny o wartości 3600 lumenów przy mocy jedynie 29 watów. Jest to wydajność świetlna na poziomie ponad 124 lumenów na 1 wat pobieranej mocy. Standardowe panele LED pobierają około 40W mocy i emitują strumień świetlny o podobnej wartości ok. 3600 lumenów.
- 3600lm / 29W = 124lm / W
- 3600lm / 40W = 90lm / W
Ile lumenów potrzebuję?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – ile lumenów potrzebuje dane pomieszczenie. Będzie to zależeć od wielu czynników, w tym; jego wielkości kształtu, wysokości sufitu, kolorystyki, rodzaju lamp i oprawy, czy obszaru zadań i potrzeby użytkownika.
Poniżej przedstawimy Państwu podstawowy przewodnik, ile lumenów wymagane jest na m2 powierzchni dla różnych ustawień pomieszczenia. Pamiętajmy, jednak że w wielu przypadkach wymagane będzie połączenie oświetlenia ogólnego i dodatkowego.
- Kuchnia: 300-400 lumenów/m2
- Kuchnia (powierzchnia robocza): 700-800 lumenów/m2
- Pokój dzienny: 400-500 lumenów/m2
- Przedpokój: 300 lumenów/m2
- Sypialnia: 300-400 lumenów/m2
- Sypialnia(powierzchnia zadaniowa): 700-800 lumenów/m2
- Łazienka: 500-600 lumenów/m2
- Łazienka (powierzchnia robocza): 700-800 lumenów/m2
- Czytelnia: 400 lumenów/m2