Wybór zasilacza do LED ma kluczowe znaczenie w trwałości i kompatybilności naszego oświetlenia. Wybór nieodpowiedniego zasilacza może spowodować awarię, a nawet uszkodzenie komponentów oświetleniowych. Jako eksperci w branży postaramy się Państwu doradzić jaki najlepszy zasilacz do LED wybrać, a także udzielimy kilku ważnych wskazówek dotyczących prawidłowej instalacji taśmy LED z zasilaczem.
Spis treści
Jaki zasilacz do taśmy LED
Zasilacz LED to urządzenia, które reguluje i dostarcza energię używaną do pracy oświetlenia opartego o taśmy Ledowe. Podobnie jak tradycyjne transformatory, przekształca on prąd przemienny z sieci 230V AC na niższe, bezpieczne napięcie. Pamiętać należy o tym, że zasilacze LED różnią się od tradycyjnych transformatorów również napięciem wyjściowym. Są to zasilacze, które przekształcają napięcie sieciowe w prąd stały, które wymagają diody LED. Dostosowują one swoją moc wyjściową do właściwości elektrycznych taśmy LED, która zmienia się w miarę nagrzewania i długości pracy. Zasilacze regulują moc i napięcie dostarczane do diod LED na stałą wartość zwykle 12 V lub 24 V DC.
Taśmy LED 12V i 24V wymagają prądu stałego o napięciu 12 V lub 24 V. Zasilacze LED są niezbędne we wszystkich systemach LED opartych o bezpieczne i niskie napięcie zasilające.
Zasilacz modułowy |
Zasilacz hermetyczny |
Zasilacz meblowy |
Zasilacz taśmy LED – odpowiednie napięcie
Większość taśm LED dostępnych na rynku wymaga zasilania prądem o napięciu 12 V lub 24 V, co jest określone w ich specyfikacji. Pamiętajmy, aby zawsze wybierać zasilacz do taśmy LED z takim samym napięciem wyjściowym, jakiego wymaga sama taśma. Uruchomienie taśmy 12V z zasilaczem 24V spowoduje, że diody LED będą jaśniejsze w krótkim okresie, ale wyższe napięcie ostatecznie wypali taśmę. Uruchomienie taśmy 24 V z zasilaczem 12 V spowoduje, że diody LED w ogóle się nie zaświecą. Zawsze zadając sobie pytanie, jaki zasilacz do LED wybrać, najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na napięcie i odpowiednio dopasować je do tego wymaganego przez naszą taśmę LED.
Jak dobrać zasilacz do taśm LED – moc instalacji
Ilość zużywanej mocy taśmy LED różni się w zależności od jej długości, a także rodzaju. Moc taśmy to ilość energii, jaką taśma zużywa podczas pracy. Jest ona podawana najczęściej na metr bieżący lub całą rolkę taśmy, czyli odcinek o długości 5 metrów. Aby obliczyć, ile watów potrzebuje Twoja taśma LED, po prostu pomnóż moc taśmy przez liczbę podłączonych metrów. Gdy już znasz moc swojej taśmy, będziesz w stanie wybrać do niej odpowiedni zasilacz. Pamiętaj jednak o tym, że moc zasilacza, jest jego maksymalną mocą wyjściową. Zalecamy wybór zasilacza do taśmy LED zawsze o mocy co najmniej 10% wyższej od mocy wymaganej przez naszą instalację. Znacznie to wydłuży trwałość zasilacza, który od tej pory nie będzie pracował na 100% swoich możliwości.
Zasilacz dopuszkowy |
Zasilacz wtyczkowy |
Zasilacz Desktop |
Podłączenie dwóch taśm LED do jednego zasilacza
Dla przykładu:
Dekoracyjna taśma LED o długości 5 metrów wymaga 24W mocy. Do zasilania takiego odcinka powinniśmy wykorzystać zasilacz do LED o mocy wyjściowej 33 wat lub wyższej. Pamiętajmy o tym, że zasilacz nigdy nie pobierze więcej mocy, od wartości mocy podłączonej do niego całej instalacji.
Jak dobrać zasilacz do ledów – czy musi być hermetyczny?
W przypadku instalacji taśmy LED na zewnątrz, czy w łazience, ważne jest, aby wybrać do tego odpowiedni zasilacz hermetyczny. Najpopularniejsze zasilacze modułowe stosowane są najczęściej do wewnętrznych instalacji, kiedy nie są one narażone na trudne warunki, czy podwyższoną wilgotność. Aby wiedzieć, czy zasilacz LED jest wodoodporny najlepiej sprawdzić jego klasę szczelności oznaczoną „IP”. Zasilacze wodoodporne mają stopień ochrony minimum IP 65 i najlepiej nadają się do użytku w łazienkach, czy w instalacjach zewnętrznych. Całkowicie wodoszczelne zasilacze mają natomiast klasę szczelności IP67. Są to urządzenia, które bardzo często są stosowane w wodzie, czy innych instalacjach w trudnych warunkach.
Zasilacz do LED – jak dobrać sterownik
Jeśli chcą Państwo mieć możliwość sterowania światłem diod LED, wybór odpowiedniego zasilacza do LED nie ulega zmianie. Aby móc w pełni kontrolować oświetlenie taśmy LED, trzeba zainstalować dodatkowy sterownik LED, który podłączymy między taśmą a zasilaczem. Zasilacz do taśmy LED w większości przypadków nie jest przystosowany do ściemniania zwykłym tradycyjnym włącznikiem. Obecnie najczęściej stosuje się sterowniki podłączane po zasilaczu, które regulują odpowiednio prąd wychodzący z zasilacza i pozwalają nam przyciemniać taśmy jednokolorowe, czy zmieniać kolor świecenia taśmy LED RGB. Z naszej strony możemy tutaj polecić system Mi-Light, czyli jeden z najpopularniejszych systemów obecnie dostępnych na rynku. Jest on na tyle rozbudowany, że pozwala nam na sterowanie każdym kolorem taśmy LED, przy pomocy pilota, aplikacji na smartfonie, czy sterownika naściennego.
Jak podłączyć zasilacz LED?
Jeśli sam instalujesz oświetlenie LED, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób podłączyć zasilacz LED. Są to urządzenia podłączane bezpośrednio do prądu 230V. W przypadku zasilaczy wtyczkowych podłączamy je do zwykłego gniazdka, natomiast zasilacze hermetyczne lub modułowe, podłączamy przy użyciu złączy przewodowych lub śrubowych. Zasilacz LED do prądu podłączamy zawsze w miejscu oznaczeń L i N, czyli przystosowanych do wysokiego napięcia. Następnie wyjście zasilacza do LED o oznaczeniu + i – możemy podłączyć bezpośrednio do taśmy Ledowej. Pamiętajmy o odpowiedniej polaryzacji i zabezpieczeniu. Po odpowiednim podłączeniu i instalacji nasza taśma LED powinna zaświecić się zaraz po podłączeniu do prądu.