Jakie są rodzaje oświetlenia podstawowego?

Oświetlenie podstawowe to niezbędny element aranżacji każdego wnętrza. Podkreśla jego styl i charakter, tworzy atmosferę oraz przede wszystkim ułatwia codzienne funkcjonowanie. Światło w naszym domu pełni dwie podstawowe funkcje: użytkową i estetyczną. Umożliwia wykonywanie podstawowych czynności oraz dba o aspekt wizualny. Aby dobrze zaaranżować stylizację oświetleniową, niezbędne są różne rodzaje oświetlenia podstawowego, ciekawe technologie, interesujące wzornictwo, a przede wszystkim nasza kreatywność. Każdy z tych czynników sprawia, że nasze otoczenie staje się pięknym miejscem, w którym czujemy się po prostu komfortowo.

Jakie są rodzaje oświetlenia

Rodzaje oświetlenia podstawowego

Oświetlenie możemy podzielić na trzy podstawowe typy: ogólne, zadaniowe oraz dekoracyjne. Poszczególne rodzaje oświetlenia powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego pomieszczenia. Pozwoli to na uzyskanie ciekawych efektów, które zapewnią nam zarówno estetykę, jak i ułatwią codzienne funkcjonowanie. Rozmieszczenie i projekt oświetlenia warto wziąć pod uwagę już w początkowej fazie wyposażenia wnętrza.

Rodzaje oświetlenia podstawowego

Dopasowanie oświetlenia do funkcji każdego pomieszczenia polega na dobraniu odpowiedniej ilości źródeł światła generujących strumień świetlny o określonym natężeniu. Jasność światła w danym wnętrzu od ilości źródeł światła oraz ich mocy. Pod uwagę należy wziąć kąt świecenia, jak i rozmieszczenie punktów świetlnych. Projektując oświetlenie kuchni, salonu czy łazienki warto stosować różne rodzaje oświetlenia. Zapewni to odpowiednie doświetlenie każdej przestrzeni, a co za tym idzie wygodę, przytulną atmosferę, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Oświetlenie ogólne

Pierwszy rodzaj lamp, które wybieramy do danego pomieszczenia stanowi najczęściej oświetlenie ogólne. Jest to główny rodzaj światła, włączany za pomocą włącznika znajdujące się przy drzwiach wejściowych. Oświetlenie ogólne pomieszczenia to zazwyczaj jedna lampa umieszczona w centralnym miejscu na suficie. W przypadku obszernych wnętrz może być to wiele opraw sufitowych równomiernie rozmieszczonych po całym pomieszczeniu.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie główne w pomieszczeniu powinno mieć odpowiednio dużą moc świetlną, aby doświetlić całe wnętrze. Bardzo często zdarza się, że ten rodzaj oświetlenia nie jest wystarczający, a wtedy najlepszym rozwiązaniem jest dodatkowe oświetlenie zadaniowe. Świetnie w tej roli sprawdzają się spoty, czy oczka halogenowe, które często spotykane są również w instalacjach zewnętrznych jako oświetlenie podbitki.

Oświetlenie zadaniowe

Dodatkowe źródła światła w danym pomieszczeniu najczęściej pełnią funkcję oświetlenia zadaniowego (funkcyjnego lub użytkowego). Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj oświetlenia, ma za zadanie oświetlić konkretny fragment mieszkania, w którym wykonujemy czynności wymagające dodatkowych źródeł światła. W salonie może być no miejsce na kanapie bądź stole, w strefie pracy będzie to biurko, natomiast w kuchni – blat roboczy. Moc oraz barwa oświetlenia zadaniowego powinna być odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie ozdobne oraz dekoracyjne to bardzo ważny element wystroju każdej przestrzeni. Buduje atmosferę, nadaje charakter i uwydatnia piękno konkretnych stref wnętrza lub przedmiotów w nim się znajdujących. Oświetlenie dekoracyjne stosowane jest nie tylko w domu. Ozdobne źródła światła chętnie wykorzystywane są jako oświetlenie elewacji, gdzie podkreślają wystrój danego budynku. Spotkamy je również w ogrodzie, gdzie lampy ogrodowe prócz oświetlenia użytkowego, pełnią funkcje ozdobne. Światło dekoracyjne jest niezbędnym elementem aranżacji każdej przestrzeni. Pozwala zbudować odpowiedni nastrój i klimat, co sprawia, że stanowi doskonały dodatek do oświetlenia głównego.

Oświetlenie dekoracyjne

Podstawowe zasady oświetlenia

Prawidłowe oświetlenie wnętrza naszego domu oraz jego otoczenia pozwoli Ci funkcjonować w strefie wysokiego komfortu. Wybór lamp zapewniających odpowiednie światło w konkretnych strefach gwarantuje wysoką funkcjonalność i oczekiwany efekt wizualny. Każdą aranżację oświetleniową warto zaprojektować ze sporym wyprzedzeniem. W końcu ma ona nam służyć długie lata, a na późniejszych etapach zmiany w kompozycji świetlnej mogą okazać się dość problematyczne.

Podstawowe zasady oświetlenia

Aby móc cieszyć się odpowiednio dobraną kompozycją, powinniśmy trzymać kilku podstawowych zasad oświetleniowych. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie wnętrza, sprawi, że przestrzeń będzie nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale także estetyczna. Pamiętaj o tym, że wybierając odpowiednie rodzaje oświetlenia do swojego projektu, powinieneś kierować się nie tylko kwestiami wizualnymi, ale także parametrami świetlnymi wybranych lamp.

Zasady oświetlenia pomieszczeń

Jest wiele podstawowych zasad oświetlenia pomieszczeń, które warto znać, projektując oświetlenie swojego wnętrza. Poniżej przedstawimy najważniejsze zasady oświetlenia pomieszczeń, które każdy z naszych klientów powinien wziąć pod uwagę, urządzając każde pomieszczenie swojego domu.

Zasady oświetlenia pomieszczeń

Pierwsza i zarazem najważniejsza zasada przy wyborze oświetlenia do danej przestrzeni to odpowiednia ilość światła. Natężenie oświetlenia powinno być odpowiednio dobrane do rodzaju wnętrza oraz czynności, jakie będziemy w nim wykonywać.

Kolejnym ważnym aspektem jest funkcjonalność wybranych lamp. Punkty świetlne należy nie tylko odpowiednio rozmieścić w danym projekcie, ale również zwrócić uwagę na wygodę ich użytkowania. W tym punkcie warto wspomnieć o systemach inteligentnych źródłach światła, a także możliwości sterowania oświetleniem za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej.

Nie zapominajmy o energooszczędności. W obecnych czasach jest to punkt wręcz obowiązkowy, na który zwraca uwagę każdy użytkownik. Wybierając lampy wykonane w technologii LED, decydujesz się nie tylko na trwałe, ale i energooszczędne rozwiązanie.

Wygląd lamp jest niezwykle istotny w każdej aranżacji współczesnego wnętrza. Rodzaj oświetlenia wybrany do salonu, kuchni czy sypialni powinien pasować do stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie.

Skupiając się na oświetleniu ogólnym, nie możemy zapominać o funkcjonalnym i dekoracyjnym. Oświetlenie główne jest bardzo ważne, ale tylko połączenie tych wszystkich źródeł światła zapewni Ci najlepszy efekt w wybranym wnętrzu.

Na końcu naszej listy, choć wcale nie najmniej istotna jest odpowiednia barwa światła. Dziś dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii LED możemy wybierać oświetlenie w wielu barwach bieli, a także źródła światła z możliwością dowolnej zmiany koloru.