Kąt świecenia żarówek, czy lamp LED jest bardzo ważny dla każdego projektu oświetleniowego. Wyobraź sobie, że wchodzisz do słabo oświetlonego budynku. Jak się z tym czujesz? Możesz już nigdy nie chcieć tam wracać! Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niewłaściwie dobrany kąt świecenia LED. Pomimo wysokiej jasności w pomieszczeniu, może ono sprawiać wrażenie nieodpowiednio oświetlonego, ze względu na nieodpowiedni kąt rozsyłu światła. Jest to tak samo ważne we wnętrzach domowych, jak i w sklepach, czy obiektach przemysłowych. Sprawdź jaki kąt świecenia LED wybrać i czym kierować się podczas zakupu oświetlenia.
Spis treści
Kąt świecenia – co to jest?
Kąt świecenia żarówki LED, czy lampy to strumień świetlny, rozchodzący się po powierzchni pomieszczenia, w momencie, kiedy światło jest włączone. Odgrywa on kluczową rolę w obiektach, w których wymaga się określonej minimalnej jasności, a także w naszych przydomowych wnętrzach. Nawet najmocniejsze oświetlenie, o złym kącie światła LED może sprawiać wrażenie, że jest zbyt ciepło pomimo dosyć wysokiego wyniku na luksomierzu. Najpopularniejsze kąty świecenia LED to:
- 8-45 stopni – skoncentrowane oświetlenie stosowane w oświetleniu zadaniowym i torowym. Najczęściej w tego typu wiązkę światła wyposażone są lampy LED przemysłowe, służące do oświetlenia wysokich obiektów.
- 60 stopni – Średnio rozproszone oświetlenie, w które bardzo często wyposażone są oprawy halogenowe. Idealnie sprawdza się do rozświetlenia korytarzy, czy dodatkowego podświetlenia elementów aranżacji.
- 90 stopni – Lekko rozproszone światło, które najczęściej ma halogen LED, czy kinkiet ogrodowy. Doskonale sprawdza się do równomiernego oświetlenia przestrzeni na długość i szerokość
- 120 stopni – Bardzo dobrze rozproszone światło, zapewniające równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Najczęściej spotykane wśród lamp służących do głównego rozświetlenia wnętrza, takich jak panele LED.
Jaki kąt świecenia wybrać?
Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze uwagi, które określają, jaki kąt świecenia wybrać. Możemy nimi kierować się podczas wyboru oświetlenia do naszego wnętrza, placu, czy obiektu przemysłowego.
Kąt świecenia, a typ budynku
Rodzaj budynku to jeden z czynników, który decyduje o wyborze kąta świecenia LED. Zawsze powinieneś zacząć od tego, ile opraw oświetleniowych potrzebujesz w budynku. Następnie możesz wybrać odpowiedni kąt świecenia. Pamiętaj o tym, że w zależności od wysokości sufitu kąt wiązki może wpływać na oświetlenie i jego widoczność. Na przykład magazyn z wysokimi sufitami będzie wymagał oświetlenia LED typu High Bay z innym kątem wiązki niż sklep detaliczny.
Kąt świecenia a wysokość pomieszczenia
Sprawdzenie wysokości naszego sufitu ma na celu upewnienie się, że kąt świecenia LED naszych opraw będzie nachodził na siebie. Jeśli nie, możesz skończyć z ciemnym, przyciemnionym obszarem w swoim budynku. Nałożone na siebie kąty wiązki światła zapewnią pełne pokrycie przestrzeni przez światło i zapobiegną ciemnym strefom. W każdym przypadku oświetlenia musisz dostosować do wysokości sufitu, aby zapewnić jasne miejsce do pracy czy odpoczynku.
Kąt świecenia żarówki LED
W zależności od zastosowania należy dobrać różne rodzaje żarówek LED. W przestrzeniach przemysłowych, z wysokimi sufitami im wyższe oprawy oświetleniowe, tym węższy kąt wiązki będzie potrzebny. Kiedy dysponujemy niższym sufitem kąt wiązki będzie szerszy. W zależności od zastosowania najczęściej do oświetlenia ogólnego stosuje się żarówki LED o kącie świecenia 120 stopni, 180 stopni lub 360 stopni, a do punktowego podświetlenia wykorzystujemy kąt: 30 stopni lub 60 stopni.