Obecnie na rynku znajdziemy przeróżne rodzaje świetlówek LED o różnych długościach i typach zastosowanego mocowania czy zasilania. Dziś wybór odpowiedniego typu świetlówki LED może być długim i męczącym procesem. W tym artykule postaramy się odpowiednio objaśnić, jakie są najpopularniejsze typy świetlówek LED, ich długości, a także czym różnią się świetlówki zasilane jednostronnie i dwustronnie. Zacznijmy może od tego, dlaczego warto wymienić swoje świetlówki na energooszczędne LED. Ten temat był bardzo często omawiany, ale do ich największych zalet należą:
- Wyższa wydajność i oszczędność energii (do 30-50%)
- Dłuższa żywotność (nawet do 50 000 godzin)
- Specjalna budowa niezawierająca szkodliwej rtęci
Spis treści
Świetlówki LED rodzaje
Tradycyjne oprawy świetlówkowe bardzo często możemy jeszcze spotkać na sufitach. Są one podłączane bezpośrednio do sieci elektrycznej, ale niestety obecnie drogie i trudne do całkowitej wymiany. W rezultacie często najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest użycie tej samej oprawy fluorescencyjnej, ale zastąpienie zwykłej świetlówki – świetlówką LED. Na przestrzeni lat producenci świetlówek opracowali wiele odmian rozmiarów i typów. Warto się z nimi zapoznać, aby odpowiednio wybrać świetlówki LED do naszych opraw.
Świetlówki T8 i T5 – różnice
- Świetlówka LED T8 jest to obecnie najczęściej stosowana świetlówka liniowa na rynku. Jej średnica to 26 mm, a została wyposażona w trzonek G13. Jest do optymalny wybór jako oświetlenie garażu, czy warsztatu, a także jako główne źródło światła w magazynach, czy halach produkcyjnych. Spotkamy ją także, jako oświetlenie biurowe. Najczęściej w tym przypadku w świetlówki T8 wyposażone były dobrze nam znane sufitowe oprawy rastrowe.
- Świetlówka LED T5 to drugi obecnie bardzo popularny model świetlówki. Jej średnica to jedynie 16 mm, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako dodatkowe oświetlenie pomieszczeń. Ich mała średnica rury sprawia, że będziemy mogli ją zastosować wszędzie tam, gdzie standardowa świetlówka T8 byłaby zbyt duża. Świetlówki LED T5 zostały wyposażone w trzonek G5 i najczęściej spotkamy je jako dodatkowe doświetlenie wnętrza, a także w akwarystyce.
Długości świetlówek LED
Różne rodzaje świetlówek LED i ich uniwersalne zastosowanie wymusiły ich dostępność również w wielu długościach. Oczywiście ze względu ich typ, w zależności od rodzaju zastosowanego trzonka świetlówki, będziemy mieli do dyspozycji nieco inną długość. Poniżej przedstawimy Państwu świetlówki i ich rozmiary wśród dwóch najpopularniejszych modeli na rynku.
Świetlówka LED 60cm |
Świetlówka LED 120cm |
Świetlówka LED 150cm |
Świetlówka T8 wymiary
Świetlówki LED T8 są standardowo dostępne w 4 wymiarach. Najpopularniejsze wersje to oczywiście najkrótsza świetlówka LED 60 cm oraz najpopularniejsza świetlówka LED 120 cm. Te pierwsze najczęściej spotykamy w oprawach rastrowych, służących do głównego oświetlenia biur czy powierzchni komercyjnych. Możemy je także wykorzystać jako dodatkowe oświetlenie w warsztatach, czy garażach. Świetlówka LED 120 cm jest natomiast najbardziej uniwersalną świetlówką na rynku, przez co obecnie również możemy ją kupić w najlepszej cenie. Świetlówki LED 120 cm są wykorzystywane praktycznie wszędzie, jednakowo w użytku domowym, komercyjnym, jak i przemysłowym. Do dyspozycji mamy jeszcze świetlówki o długości 150 cm. Świetlówka LED 150cm to najdłuższa z dostępnych na rynku i świetnie sprawdzi się w miejscach, w którym wymagamy mocnego doświetlenia. Ostatnią długością świetlówki T8 jest 90 cm. Świetlówka LED 90cm to najbardziej nietypowa długość świetlówki na rynku. Najczęściej stosowana jest do doświetlenia blatów, kiedy to zainstalowana oprawa świetlówkowa, wymaga od nas użycia właśnie tej długości świetlówki LED.
Świetlówka T5 wymiary
Świetlówki LED T5 dostępne są w wersji standardowej, jak i ze zintegrowaną obudową. Klasyczne wersje są przeznaczone do instalacji w oprawach zasilanych jednostronnie lub dwustronnie, natomiast zintegrowana świetlówka T5 jest wyposażona w obudowę i pełni funkcje gotowej lampy oświetleniowej. Standardowe świetlówki T5 dostępne są w długościach 55 cm, 85 cm i 115 cm, natomiast w przypadku wersji ze zintegrowaną obudową mamy do dyspozycji: 60 cm, 90 cm i 120 cm.
Barwy świetlówek LED
Rodzaje świetlówek LED to również ich barwy światła. W przypadku ledów mamy do dyspozycji aż 3 standardowe odcienie barwy światła. Zacznijmy może od tej najcieplejszej. Świetlówka LED ciepła jest chyba najrzadziej wybieraną wersją wśród świetlówek. Światło ciepłe skierowane jest do powierzchni domowych i chyba tylko tam moglibyśmy zastosować ciepłe świetlówki LED. W przypadku barwy neutralnej jest już zdecydowanie odwrotnie. Różne typy świetlówek LED w barwie dziennej są najchętniej wybieranymi ze względu swoje uniwersalne zastosowanie. Możemy zastosować je do oświetlenia praktycznie każdej powierzchni roboczej, użytkowej czy przemysłowej. Ostatnią barwą światła świetlówek LED jest ta najchłodniejsza, czyli zimna. Świetlówki w barwie zimnej powinniśmy wybierać, kiedy zależy nam na jasnym oświetleniu powierzchni przemysłowych, a także swoje zastosowanie znajdą w akwarystyce. Prócz standardowych barw mamy również specjalistyczne o odpowiedniej długości fal kolorów. W tym przypadku mamy do czynienia ze świetlówkami przystosowanymi do oświetlenia stoisk rybnych, mięsnych, piekarni, a także serów. W tym przypadku specjalistyczna barwa świetlówek odpowiednio eksponuje wybrane przez nas towary i produkty. Podsumowując, barwy świetlówek LED powinniśmy zawsze wybierać odpowiednio do ich zastosowania. Więcej na temat barw światła LED dowiedzą się Państwo z naszego artykułu: „Barwa światła – jaką wybrać?”.
Typy świetlówek LED i ich zasilanie
Świetlówki LED możemy podzielić na długości, a także rodzaje trzonków, ale nie możemy zapomnieć o ich odpowiednim zasilaniu. Obecnie świetlówki LED dostępne są w wersji zasilanej jednostronnie lub dwustronnie.
Oprawa świetlówkowa IP65 |
Oprawa rastrowa |
Belka świetlówkowa |
Świetlówki LED zasilane jednostronnie
W konfiguracji zasilanej jednostronnie tylko jedno gniazdo świetlówki podłączamy do zasilania. Jeden jego pin jest fazowy, drugi natomiast neutralny. Używany jest tylko jeden trzonek świetlówki do zasilania, natomiast drugi stanowi wyłączenie za uchwyt i trzyma tubę w lampie. Świetlówki zasilane jednostronnie są obecnie standardem, więc 90% wszystkich świetlówek LED dostępnych na rynku zasilana jest właśnie jednostronne. W przypadku świetlówek zasilanych jednostronnie niezwykle ważny jest kierunek montażu. Nieprawidłowe zainstalowanie świetlówki może doprowadzić do jej uszkodzenia. Zawsze należy trzonek zasilający podłączyć w miejscu z gniazdem podłączonym do prądu.
Świetlówki LED zasilane dwustronnie
W przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie (dziś coraz rzadziej spotykane) nie ma różnicy, z której strony włożymy świetlówkę. W przypadku tego modelu lamp, jedno gniazdo podłączone jest do przewodu fazowego, drugie natomiast do neutralnego. Biegunowość w tego typu instalacji jest dowolna, dlatego podczas montażu świetlówki nie musimy zwracać uwagi na strony jej montażu. Jak podłączyć świetlówkę LED zasilaną dwustronnie? Wystarczy włożyć ją do odpowiedniej oprawy i podłączyć do prądu 230V.