Szynoprzewód do lamp magnetycznych DALI – jaki wybrać?
Lampy DALI są kompatybilne z najpopularniejszymi szynoprzewodami magnetycznymi dostępnymi na rynku. W ofercie LEDstyl oferujemy wiele modeli szynoprzewodów, a lampy magnetyczne DALI będziesz w stanie zamocować zarówno do modeli z serii Domeno Lighting, jak i F-LINE. Szynoprzewody magnetyczne dostępne są w różnych długościach i kolorach, a także występują w wersji natynkowej, podtynkowej czy wpuszczanej w GK. Tak wiele wariantów pozwala naszym klientom na dopasowanie systemu do ich indywidualnych preferencji. Każda z szyn magnetycznych może być dyskretnie wkomponowana w aranżację wnętrza, jednocześnie umożliwiając pełną swobodę w rozmieszczeniu oświetlenia. Warto również pamiętać, że szynoprzewody, w których zamontujemy lampy DALI, są również kompatybilne ze standardowym oświetleniem magnetycznym, co sprawia, że modernizacja lub rozbudowa systemu oświetleniowego nie wymaga kosztownych przeróbek.
Jaki zasilacz do lamp magnetycznych DALI?
Lampy magnetyczne DALI podobnie jak inne oprawy Magnetic Track wymagają do pracy prądu o stałym napięciu 48V DC. Do systemów DALI przeznaczone są dedykowane zasilacze o mocy 100W lub 200W, dostępne w klasycznych kolorach – białym i czarnym. Co ważne są to modele przeznaczone do montażu bezpośrednio w torze szynoprzewodu, co pozwala na funkcjonalne rozwiązanie kwestii zasilania bez konieczności ingerencji w konstrukcję sufitu. Zasilacze do lamp magnetycznych DALI mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, na całej długości szynoprzewodu. Znacznie ułatwia to projektowanie układu, a także pozwala na dostosowanie oświetlenia do istniejącej już instalacji i indywidualnych potrzeb użytkownika. Zasilacze integrują się z systemem DALI, umożliwiając płynną komunikację i sterowanie oprawami. Dobór mocy zależy oczywiście od liczby i mocy podłączonych lamp, ale zawsze należy pamiętać o zachowaniu przynajmniej kilku procent zapasu.
Oświetlenie magnetyczne DALI – możliwości i sterowania
Sterowanie systemem oświetleniowym DALI to coś więcej niż tylko włączanie i wyłączanie światła. To pełna automatyzacja, elastyczność i inteligencja, która oferuje użytkownikowi pełną kontrolę nad oświetleniem w pomieszczeniu. Systemy magnetyczne DALI pozwalają na tworzenie scen świetlnych, harmonogramów oraz zdalne sterowanie w pełni zautomatyzowanym oświetleniem. Możliwość przypisania indywidualnych adresów do każdej oprawy umożliwia ich niezależne sterowanie, co znacząco zwiększa funkcjonalność systemu. System DALI ma również możliwość integracji z systemami Smart Home, czujnikami ruchu, natężenia światła dziennego czy harmonogramami czasowymi. Takie rozwiązania znajdują zastosowanie zarówno w inteligentnych domach, jak i w komercyjnych instalacjach, gdzie precyzyjne sterowanie oświetleniem to obecnie standard.
Jak zbudować oświetlenie magnetyczne w systemie DALI?
Dali stanowi zautomatyzowany system sterowania oświetleniem, który znacznie zwiększa funkcjonalność oświetlenia magnetycznego. Do prawidłowego działania systemu wymagane jest zastosowanie:
- ściemniacza z wbudowanym zasilaczem systemowym
- magistrali DALI
- szyny magnetycznej
- lamp współpracujących z systemem DALI
Powyższe zestawienie jest poglądowe i przedstawia ogólny obraz sterowania. Przed zakupem zalecamy konsultację, w celu dostosowania konfiguracji systemu do Twoich indywidualnych preferencji. Następnie należy określić długości i rodzaje szynoprzewodów – wybierz odpowiednią liczbę odcinków, złączek, zaślepek i akcesoriów montażowych. Kolejnym krokiem jest wybór zasilaczy o właściwej mocy, które będziesz w stanie umieścić w dowolnym miejscu, na całej długości szynoprzewodu. Dopiero potem przychodzi czas na oświetlenie – wybierz lampy magnetyczne DALI, które zaoferują Ci możliwość swobodnej regulacji natężenia światła i temperatury barwowej CCT. Na końcu skonfiguruj system sterowania – możesz postawić na prosty panel lub bardziej zaawansowane sterowanie za pomocą systemu inteligentnego domu.