Lampy do biura – jakie oświetlenie biurowe wybrać?

Oświetlenie biurowe to obecnie coś więcej niż oglądanie dokumentów na biurku. Dziś odpowiednia wybrane lampy do biura mogą mieć wpływ na różnicę między ospałym personelem a ożywczym środowiskiem pracy. Dlatego lampy biurowe muszą spełniać kilka ważnych wymagań, aby odpowiednio oświetlić powierzchnię pracy. Od efektywnego oświetlenia do zadań roboczych po energooszczędność w celu obniżenia kosztów użytkowania, w tej dziedzinie oświetlenia należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W naszym artykule przyjrzymy się najważniejszym wymaganiom oświetlenia biurowego i wybierzemy lampy, które najlepiej sprawdzą się do tego rodzaju pracy.

Lampy do biura

Oświetlenie biurowe

Oświetlenie biura w Twoim miejscu pracy ma bezpośredni wpływ na nastrój, poziom energii i produktywność Twojego zespołu. Zbyt słabe oświetlenie sprawi, że Twoi pracownicy poczują się zmęczeni i senni. Z drugiej strony, zbyt jasne światło będzie męczące dla oczu, może wywoływać bóle głowy, a nawet zakłócić naturalny rytm dobowy organizmu.

Oświetlenie do biura

Idealne oświetlenie biurowe pomaga pracownikom zachować czujność, kreatywność, energię i odpowiedni stan umysłu, aby dać z siebie 100%. Jednak znalezienie równowagi między zbyt ciemnym a zbyt jasnym światłem nie zawsze jest prostym zadaniem. Przy tak wielu rodzajach światła i opraw może być trudno określić, jaki rodzaj oświetlenia jest najlepszy dla Twojego biura. Nasze wskazówki i wytyczne powinny skierować Cię w stronę oświetlenia biurowego, które zapewni Twoim pracownikom odpowiednie warunki pracy oraz zadba o ich dobre samopoczucie.

Oświetlenie do biura – LED kontra standardowe świetlówki

W ostatnich latach światła LED zyskały popularność jako energooszczędna alternatywa dla świetlówek fluorescencyjnych. Chociaż lampy LED do biura są dziś nieco droższe niż standardowe świetlówki, to te koszty dosyć szybko zwrócą nam się w trakcie eksploatacji naszego oświetlenia. Świetlówka LED pobiera dziś 50% energii mniej od swojego tradycyjnego zamiennika, nie tracąc przy tym na jasności samego światła. Oświetlenie biurowe wykonane w technologii LED wyróżnia się również swoją żywotnością. Decydując się na lampy LED do biura, wybieramy oprawy o żywotności sięgającej nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin, co w połączeniu z energooszczędnością oferuje nam trwałe oświetlenie o wyjątkowo niskim poborze energii. Jest to niezwykle ważny atut w przypadku kiedy nasze lampy muszą pracować przynajmniej 8 godzin dziennie, zapewniając naszym pracownikom odpowiednie warunki do przeglądania dokumentów, czy do pracy przy komputerze.

Lampy LED do biura

4 główne zalety oświetlenia LED w biurze

  • Diody LED mają wyjątkowo długą żywotność w porównaniu z każdą inną technologią oświetleniową (w tym świetlówkami). Lampy do biura wykonane w technologii LED mogą pracować nawet 30 000 godzin lub dłużej, a dla porównania typowa żywotność żarówki fluorescencyjnej wynosi w najlepszym przypadku 1/3 tej wartości (około 10 000 godzin).
  • Oświetlenie biurowe LED jest niezwykle energooszczędne w porównaniu z każdą inną dostępną na rynku technologią oświetleniową. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, w tym fakt, że marnują one bardzo mało energii w postaci promieniowania podczerwonego (znacznie odmiennego niż większość konwencjonalnych świateł, w tym świetlówek) i emitują światło kierunkowo (ponad 180 stopni w porównaniu z 360 stopniami, co oznacza znacznie mniej strat wynikających z konieczności przekierowywania lub odbijania światła).
  • Bardzo wysoka jakość światła – dziś oświetlenie w biurze musi spełniać określone wymagania zawarte w normie PN-EN 12464-1:2002. Oznacza to, że nie wszystkie lampy dostępne dziś na rynku sprawdzą się do oświetlenia miejsc pracy, a w większości przypadków niezbędny może okazać się projekt oświetlenia biura (sklep LEDstyl.pl oferuje darmowy projekt i wycenę dla każdego obiektu). Obecnie lampy do biura LED oferowane są wielu wariantach świetlnych i barwach światła, ale możemy wybierać także oprawy o wysokim poziomie oddawania naturalnych kolorów (CRI>90Ra), a także oświetlenie o niskim wskaźniku UGR, które nie będzie oślepiać nawet w momencie patrzenia bezpośrednio na źródło światła.
  • Bardzo niskie koszty utrzymania i eksploatacji – wymieniając oświetlenie biurowe na energooszczędne lampy Led, decydujesz się dziś na niezbyt dużą inwestycję, która bardzo szybko zwróci Ci się w postaci znacznie niższego poboru energii. Nie można tutaj zapomnieć również o żywotności energooszczędnych źródeł światła. Ze względu na nawet potrójnie dłuższą trwałość tego typu opraw, nie będziemy zmuszeni do ich częstych wymian związanych z ich dłuższą eksploatacją.

Lampy LED do biura – nasze propozycje

Wybierając lampy do biura, powinniśmy postawić na funkcjonalne oświetlenie, które jednocześnie za pomocą atrakcyjnego wyglądu podkreśli charakter naszego miejsca pracy.

Oświetlenie biurowe

Zacznijmy od oświetlenia podstawowego, do tego celu potrzebujesz kilku lamp na suficie, w zależności od wielkości i wysokości pomieszczenia. Warto je również odpowiednio rozmieścić , aby równomiernie doświetlić całe biuro i uniknąć mocno rzucanych cieni. Do tego celu najlepiej sprawdzą się panele LED, a my polecamy te o wysokich współczynniku oddawania naturalnych kolorów (CRI>90Ra) i o niskim wskaźniku olśnienia UGR<19. Oświetlenie biurowe z wykorzystaniem paneli LED zamontujemy nawierzchniowo, w sufitach typu Armstrong lub zawiesimy na linkach montażowych.

Panel LED 60x60 Panel LED 120x30 Panel LED 120x60
Panel LED 60×60
Panel LED 120×30
Panel LED 120×60

Kolejną naszą propozycją jest oświetlenie liniowe LED, czyli lampy do biura, które będziemy mogli łączyć w długie linie świetlne. Tego rodzaju oświetlenie biurowe jest najczęściej wykorzystywane w obiektach typu Open Space, gdzie mamy do odpowiedniego doświetlenia duży obiekt ze sporą ilością biurek. Lampy liniowe będziemy mogli zwiesić lub zamontować bezpośrednio do sufitu.

Lampa liniowa podtynkowa Lampa liniowa natynkowa Lampa liniowa wisząca
Lampa liniowa podtynkowa
Lampa liniowa natynkowa
Lampa liniowa wisząca

Ostatnią naszą propozycją są oprawy świetlówkowe, wyposażone w źródło światła LED. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych opraw rastrowych, która zużywa znacznie mniej energii i pozwala nam w szybki i prosty sposób wymienić samą świetlówkę bez potrzeby wymiany całej lampy.

Oprawa świetlówkowa IP65 Oprawa rastrowa Belka świetlówkowa
Oprawa świetlówkowa IP65
Oprawa rastrowa
Belka świetlówkowa

Normy oświetlenia w biurze

Oświetlenie biurowe nigdy nie może być wybrane przypadkowo. Jego barwa światła, hałas, który generuje, jak i natężenie oświetlenia w biurze regulowane jest przez odpowiednie przypisy i normy. Odwołują się one głównie do zasad ergonomii pracy, ale także bezpieczeństwa i higieny. Po wyborze odpowiednich lamp do biura pamiętajmy również o tym, że ich montaż, jak i instalację powinniśmy powierzyć specjalistom.

Normy oświetlenia w biurze

Natężenie światła w biurze

Natężenie oświetlenia w biurze zależy głównie od pracy, jaką będziemy w nim wykonywać. Oświetlenie miejsca pracy przy komputerze nie powinno być słabsze niż 500 lx natomiast w miejscach, w których sprzęt będzie używany dorywczo, wystarczy jedynie 300 luksów. Zgodnie z polskim prawem oświetlenie w biurze musi być zgodne z przepisami w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz z Polskimi Normami: PN-EN 12665:2008 oraz PN-EN 12464-1:2011.

Wymagany poziom natężenia światła dla miejsc pracy wynosi:

  • 200 lx dla archiwum i magazynu
  • 300 lx dla recepcji, miejsc segregowania dokumentów oraz kopiowania
  • 500 lx dla obiektów, w których pracujemy przy komputerze, piszemy, czytamy, czy przetwarzamy dane osobowe. Jest to również minimalne natężenie oświetlenia dla sal konferencyjnych i pokojów spotkań.

Oświetlenie pomieszczeń biurowych a barwa światła

Oświetlenie do biura powinno mieć również odpowiednią temperaturę barwy światła. Najbardziej przyjaznym dla ludzi światłem jest oczywiście to w barwie ciepłej, ale zgodnie z ergonomią biura, najczęściej wykorzystuje się w nich światło neutralne (około 4000K), czyli pośrednie pomiędzy barwą ciepłą a zimną. Neutralne światło w biurze jest najbardziej zbliżone do tego dziennego, dzięki czemu jest w stanie pobudzić nasz organizm do pracy. Chłodniejsze oświetlenie biurowe stymuluje także naszą aktywność, jak i koncentracje, natomiast ciepłe światło najczęściej informuje o czasie odpoczynku i wyciszenia. Normy oświetlenia w biurze nie regulują ściśle jego barwy, ale tutaj zalecamy stosowanie lamp o neutralnej barwie światła, czyli tej obecnie najlepszej do pracy i idącej zgodnie ze współczesnymi trendami.

Nowoczesne oświetlenie do biura

W erze cyfrowej coraz więcej czasu spędzamy w jednej przestrzeni, gdzie pracujemy przy komputerze czy wypełniamy niezbędne dokumenty. Niezależnie od tego, czy znajdujesz się w domowym biurze, czy w korporacyjnym miejscu pracy, warto połączyć tę przestrzeń z inspirującym środowiskiem, które zmotywuje Cię do szczęśliwszej pracy. Największym sekretem przekształcenia biura z prostego w spektakularne jest właśnie Oświetlenie.

Nowoczesne oświetlenie do biura

Kreatywne oświetlenie biura może bezpośrednio wpływać na to, jak się czujesz i myślisz w danym środowisku. Właściwie, dlaczego nie znaleźć idealnych lamp do biura, które pozytywnie wpłyną na Twoją produktywność i poziom energii? Ostrzegam, to nie jest łatwe zadanie! Niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń prywatna, czy komercyjna, wybór opraw biurowych, które najlepiej zbudują pożądaną atmosferą i kreatywną wizją, bardzo często stanowi dosyć spore wyzwanie. Dziś nowoczesne oświetlenie biurowe to standard współczesnych czasów, a szeroki asortyment lamp biurowych sprawia, że każdy z nasz będzie w stanie zaprojektować swoje oświetlenie, które będzie odpowiednie do pracy, ale również eleganckie i klimatyczne.

Dodaj komentarz