Oświetlenie gabinetów stomatologicznych

Nie wszyscy uważają, że wizyta w gabinecie dentystycznym to traumatyczne przeżycie. Jest pewna grupa osób, która powiedziałaby z pewnością, że dobrze się tam czuje. Tą grupą są oczywiście dentyści. I to właśnie w szczególności do nich kierujemy ten artykuł. Chcemy w nim bowiem poruszyć pewną bardzo ważną kwestię, jaką jest oświetlenie gabinetów stomatologicznych. W tych wnętrzach, jako dentysta spędzasz zdecydowaną większość swojego życia zawodowego. Podczas wykonywania pracy, musisz być maksymalnie skupiony i niezwykle dokładny oraz precyzyjny. Wszystko to może prowadzić do przemęczenia. Dlatego gabinet powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby jego wnętrze umożliwiało wykonywanie obowiązków bez powodowania nadmiernego zmęczenia. Wśród elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest m.in. oświetlenie w gabinecie stomatologicznym. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Oświetlenie gabinetów dentystycznych

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego według obowiązujących norm

Gabinet stomatologiczny jest miejscem niezwykle wymagającym – nie tylko pod względem wyposażenia w różnego rodzaju specjalistyczne narzędzia i urządzenia, ale również ze względu na wybór odpowiednich lamp. Oświetlenie gabinetu stomatologicznego powinno spełniać normy, określane przez przepisy PN-EN 12464-1:2021. Jakie informacje tam znajdziesz? Oświetlenie ogólne w gabinecie stomatologicznym powinno wynosić przynajmniej 500 luksów, natomiast powierzchnia bezpośrednio przy pacjencie minimum 1000 luksów. Oczywiście są to wartości, które powinno generować oświetlenie sufitowe. Miejsca operacyjne potrzebują od 5000 do nawet 10000 luksów, ale jest to oświetlenie, które wymaga zastosowania specjalistycznych lamp zabiegowych. Bardzo często można je spotkać bezpośrednio przy fotelach pacjentów i uruchamiane są przy każdym zabiegu.

Oświetlenie do gabinetu stomatologicznego – od projektu po wybór odpowiednich lamp

Gabinet dentystyczny to pomieszczenie, w którym światło wbrew pozorom odgrywa znaczącą rolę. Między innymi dlatego konieczne jest zastosowanie światła charakteryzującego się wysoką intensywnością. Pozwoli to stomatologowi dokładnie zaobserwować szczegóły jamy ustnej pacjentów. Jakie lampy wybrać do gabinetu dentystycznego? Najlepiej sprawdzają się tam oprawy o dużej powierzchni świecenia. Tego rodzaju oświetlenie gabinetu stomatologicznego jest w stanie wygenerować dużą ilość światła, a przez szeroki kąt świecenia nie będzie oślepiać pacjenta, ani samego lekarza. Montując lampy w gabinecie dentystycznym, należy zwrócić uwagę również na ich odpowiednie rozmieszczenie. Równomierność oświetlenia w gabinecie dentystycznym powinna wynosić przynajmniej 0,6 i jest to określone w normie PN-EN 12464-1:2021. Zdecydowanie powinno się też unikać sytuacji, w której światło odbija się od jakichś powierzchni. Mogłoby to prowadzić do zaburzeń związanych z widocznością niezbędnych w tej pracy szczegółów.

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego

Oświetlenie gabinetu dentystycznego i temperatura barwowa

Barwa światła to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę w ramach wybierania odpowiedniego oświetlenia. W przypadku gabinetu dentystycznego temperatura barwowa powinna wynosić od 5300 do 5500 K. Barwa światła utrzymana w tych granicach zagwarantuje najlepszy kontrast, a także przyczyni się do znacznego zmniejszenia zmęczenia wzroku. Wybierając lampy do gabinetu stomatologicznego, warto postawić na nowoczesną technologię i wybrać panele LED. Tego typu rozwiązanie jest gwarancją wysokiej jakości oświetlenia. Są to lampy, które zapewniają równomierne rozproszenie światła oraz brak refleksów i ostrych cieni. Oświetlenie gabinetów stomatologicznych powinno mieć możliwość dopasowania intensywności światła do poszczególnych pomieszczeń oraz stanowisk pracy. Wybierając wiele modeli lamp do danego obiektu, warto więc zadbać o to, aby oświetlenie było podzielone na oddzielne włączniki. Możesz zdecydować się również na oprawy z możliwością regulacji jasności światła. Nie tylko uprzyjemni, ale również ułatwi to Twoją pracę.

Panel LED 60x60 Panel LED 120x30 Panel LED 120x60
Panel LED 60×60
Panel LED 120×30
Panel LED 120×60

Oświetlenie gabinetu dentystycznego – obowiązujące Polskie normy

Wielokrotnie wspominaliśmy już o tym, że natężenie światła ma ogromny wpływ na pracę stomatologów. Dlatego Polskie Normy szczegółowo opisują parametry, jakimi należy się kierować, wybierając oświetlenie do gabinetu stomatologicznego. Zgodnie z nimi:

  • gabinet dentystyczny wyposażony powinien być w światło o temperaturze barwowej nie mniejszej niż 5300 K;
  • CRI Ra, czyli współczynnik oddawania barw powinien wynosić co najmniej 80 lub 90 (w zależności od pomieszczenia)
  • oświetlenie gabinetu stomatologicznego powinno być tak przygotowane, aby efekt stroboskopowy oraz migotania był niewidoczny;
  • natężenie światła powinno wynosić nie mniej niż 500 lx – dotyczy to całej placówki;
  • przestrzeń wokół oraz nad pacjentem, parametr natężenia powinien wynosić 1000 lx;
  • oświetlenie miejsc operacyjnych to wartość przynajmniej 5000 lx.

Warto zwrócić uwagę również na współczynnik olśnienia UGR. Gabinet dentystyczny to pomieszczenie, w którym pacjenci dosyć często spoglądają bezpośrednio na źródło światła. Lampy o niskim wskaźniku UGR<19 nie oślepiają i nie powodują efektu olśnienia. Zastosowanie w nich specjalistycznych kloszy pozwoliło na uzyskanie idealnego kompromisu między wydajnością a rozsyłem światła.

Oświetlenie gabinetu dentystycznego

Panel LED do gabinetu stomatologicznego – najlepsza alternatywa dla tradycyjnych świetlówek

Dlaczego panel LED to najlepsza lampa do gabinetu stomatologicznego? Tego rodzaju oświetlenie charakteryzuje się wieloma zaletami. Oprócz przytoczonych już wcześniej atutów warto zwrócić też uwagę na to, że wybór paneli LED jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o design. Nadają one bowiem wnętrzu, eleganckiego i mniej surowego charakteru, co w przypadku gabinetów dentystycznych jest bez wątpienia ogromną zaletą. Co więcej, ten rodzaj oświetlenia charakteryzuje się łatwym montażem i wyjątkowo niskim poborem energii. W gabinetach dentystycznych najczęściej spotkamy panel LED 60×60 lub lampy w rozmiarze 30×60, 30×120 lub 120×60. Jest to ustandaryzowany rodzaj lamp sufitowych z możliwością montażu w sufitach Armstrong. Bez problemu zamontujemy je również nawierzchniowo za pomocą ramki lub zawiesimy na dedykowanych linkach montażowych. Projektując oświetlenie gabinetu stomatologicznego, nie powinniśmy brać pod uwagę tradycyjnych świetlówek. Dziś pobierają one nawet dwukrotnie więcej energii od lamp wykonanych w technologii LED, a oprawy rastrowe nie pasują do współczesnych i nowoczesnych gabinetów.

Jedno z najważniejszych zagadnień – oświetlenie gabinetu stomatologicznego cena

Czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile będzie kosztowało oświetlenie do gabinetu stomatologicznego? Niestety nie. Jest to bowiem zależne od wielu czynników, chociażby takich jak rodzaj oświetlenia, koszty poniesione przy montażu instalacji oraz wydajność wybranych źródeł światła. Należy też uwzględnić fakt, że w przypadku specjalistycznych lamp niezbędnych do oświetlenia np. pola pracy dentysty, czyli jamy ustnej pacjenta koszt zakupu będzie znacznie większy, niż zakup i montaż oświetlenia ogólnego. Oświetlenie gabinetów stomatologicznych i koszty z tym związane to również kwestia Twoich wymagań i oczekiwań. Prócz oświetlenia głównego i zadaniowego możesz przecież postawić również na elementy dekoracyjne, które wprowadzą pacjenta w przyjemny nastrój. Możesz też wybrać oświetlenie punktowe, które będzie zwracało uwagę na Twoje dyplomy i nagrody zawieszone na ścianie.

Panel LED do gabinetu stomatologicznego

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do gabinetu stomatologicznego – podsumowanie

Wybierając lampy do gabinetu stomatologicznego, musisz uwzględnić nie tylko rodzaj wykonywanych czynności, ale również układ oraz wielkość pomieszczeń. Dzięki temu będziesz mógł dopasować oświetlenie gabinetu dentystycznego nie tylko do swoich potrzeb, ale też do obowiązujących norm. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia są panele LED, które emitują światło na całe pomieszczenie. Ciekawym dodatkiem będą również reflektory i oświetlenie szynowe, które pozwolą Ci podkreślić elementy wnętrza czy dyplomy. Podstawą wybrania odpowiednich lamp jest skupienie się na funkcjonalności i przepisach, a nie tylko na designie. Pamiętaj, że gabinet dentystyczny to miejsce, które powinno być przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta. Ty z kolei musisz zadbać o swój komfort pracy i zdrowie.

Dodaj komentarz