Oświetlenie poddasza

Poddasze to miejsce w naszych domach, które coraz częściej decydujemy się zaaranżować na pomieszczenie użytkowe. Idealnie nadaje się na salon, sypialnię lub pokój dziecięcy. W zależności od jego wielkości i możliwości może stać się nawet niewielkim, samodzielnym mieszkaniem. Poddasze jednak jest jednym z trudniejszych pomieszczeń w kwestii doboru oświetlenia i odpowiedniej aranżacji. Oświetlenie poddasza wymaga solidnego przemyślenia rodzaju i umiejscowienia lamp, dlatego też warto zrobić to już na etapie planowania jego budowy. Odpowiednio dobrane oświetlenie na poddaszu sprawi, że miejsce to będzie przytulne i przyjazne w jego codziennym funkcjonowaniu.

Oświetlenie poddasza

Oświetlenie na poddaszu

Kluczem do odpowiedniego oświetlenia poddasza jest przede wszystkim prawidłowe rozplanowanie jego przestrzeni. Innego rodzaju lampy na poddasze wybierzemy w przypadku sypialni, a na inny rodzaj oświetlenia zdecydujemy się w pokoju dziecięcym. Czynnikami, które utrudniają nam odpowiedni dobór lamp, są między innymi skosy, albo zbyt wysoko lub zbyt nisko zawieszony sufit. Dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii LED dziś nie ma rzeczy niemożliwych, a oświetlenie na poddaszu może być funkcjonalne, energooszczędne i praktyczne.

Lampy na poddasze

Obecnie do dyspozycji naszych klientów oferujemy wiele nowoczesnych rozwiązań, które świetnie sprawdzą się na każdym poddaszu, czy w innym trudnym do oświetlenia pomieszczeniu. Jako lampy na poddasze bardzo często wybierane się kinkiety wewnętrzne, czy lampy wiszące, których wysokość zwisu będziemy mogli swobodnie regulować. Ogromną popularnością cieszy się również oświetlenie szynowe, dzięki któremu możemy dowolnie rozmieścić lampy nawet w przypadku tylko jednego złącza zasilania.

Oświetlenie pokoju na poddaszu

Najważniejszym rodzajem oświetlenia na poddaszu będą lampy służące jako główne źródło światła. W tej roli w przypadku mniejszego pokoju doskonale sprawdzi się równomiernie rozmieszczone oświetlenie punktowe z dodatkowymi kinkietami lub bardzo pomysłowe i modne oświetlenie szynowe. Świetnym wyborem będą również taśmy LED, które mogą pełnić niezwykle ważną funkcję dekoracyjną. Wykorzystując do ich montażu profile do taśmy LED, możemy stworzyć niezwykle efektowne, ale również praktyczne oświetlenie zainstalowane w dowolnym miejscu.

Oświetlenie pokoju na poddaszu

Dekoracyjne oświetlenie poddasza w formie taśm LED będziemy mogli zamontować zarówno na suficie, jak i przy podłodze. Wybierając oświetlenie salonu na poddaszu warto rozważyć również wybór lamp stojących, które zaoferują nam delikatne, dodatkowe, ale niezwykle przyjemne światło. W przypadku dużego, otwartego pokoju na poddaszu z wysokim sufitem, można też pokusić się o lampę wisząca, jednakże tylko taką, która ma możliwość regulacji długości zawieszenia. Taka forma pozwoli nam z łatwością dopasować jej wysokość indywidualnie do każdego pomieszczenia.

Oświetlenie korytarza na poddaszu

Korytarze na poddaszu to najczęściej ciemne, dość ciasne i wąskie pomieszczenia. Taka ich konstrukcja sprawia, że niezwykle ważny w ich przypadku jest dobór odpowiednich lamp i ich prawidłowe rozmieszczenie. Oświetlenie korytarza na poddaszu to najczęściej dziś oprawy halogenowe montowane na suficie albo eleganckie lampy w formie plafonów. Bardzo często jako dodatek występuje tutaj kilka kinkietów, które stanowią dodatkowe, dekoracyjne lub nocne podświetlenie. Obecnie bardzo popularne kinkiety na poddasze to lampy świecące w górę i dół, które są również idealnym wyborem w przypadku oświetlenia schodów. Korytarz na poddaszu to bardzo często miejsce, do którego nie dochodzi naturalne światło słoneczne. W takich miejscach warto pokusić się również o delikatne, dodatkowe oświetlenie w formie opraw przypodłogowych, czy krótkich odcinków taśmy LED. Będą to niezwykle funkcjonalne źródła światła, kiedy będziemy chcieli szybko przemieścić się po korytarzu bez potrzeby włączania głównego oświetlenia.

Oświetlenie korytarza na poddaszu

Oświetlenie niskiego poddasza

W przypadku oświetlenia niskiego poddasza na pewno musimy wyeliminować lampy wiszące. Nie sprawdzą się one, przytłoczą nasze wnętrze i dodatkowo bardzo ograniczą naszą wolną przestrzeń. Oświetlenie niskiego poddasza to najczęściej niezbyt wysokie i nowoczesne lampy sufitowe, które ograniczają przestrzeń wykorzystywaną przez oświetlenie. Dziś możemy zdecydować się zarówno na nowoczesne, kwadratowe lampy sufitowe, jak i stylowe oprawy w formie okręgów.

LAMPA SUFITOWA KWADRATY 20X20 CM QUADRATO 22W BIAŁA CCZARNA LAMPA SUFITOWA LED MODERNO DL-02 48W Z PILOTEM LAMPA SUFITOWA LED MODERNO RING 123W CZARNA + PILOT
Lampa sufitowa kwadraty 20×20 cm Quadrato 22W Biała
Czarna lampa sufitowa LED Moderno DL-02 48W z pilotem
Lampa sufitowa LED Moderno Ring 123W Czarna + Pilot

Na niskie poddasza możemy wybrać także kinkiety, ale dobrym rozwiązaniem będą tutaj również niezbyt duże i delikatne modele. Ta sama uwaga dotyczy halogenów sufitowych. Ze względu na swobodę w rozmieszczeniu ich na suficie, a także swoje małe wymiary oprawy halogenowe sufitowe są bardzo chętnie wykorzystywane do oświetlenia niskiego poddasza. Występują modele stałe bądź ruchome, które pozwolą nam ukierunkować światło nawet w przypadku aranżacji trudnej i nieregularnej przestrzeni.

Jakie lampy na poddasze?

Lampy na poddasze powinny być dość minimalistyczne, ze względu na z reguły ograniczoną przestrzeń, niski sufit, bądź dużą ilość skosów. Oprócz oświetlenia centralnego warto wybrać również lampy stojące czy stołowe. Zapewnią nam one rolę dekoracyjną, a także dzięki swej mobilności będziemy mogli je dowolnie przestawiać w zależności od naszych potrzeb. Jednym z idealnych rozwiązań do oświetlenia poddasza będą również halogeny sufitowe. Rozwiązanie to pozwoli nam na rozjaśnienie każdego kąta, jest proste w montażu, a w dodatku ich zakup w porównaniu z innymi rozwiązaniami nie wiąże się ze zbyt dużą inwestycją.

Oświetlenie na poddaszu

Oświetlenie halogenowe na poddaszu

W tak wymagającej aranżacji oświetleniowej, jaką jest ta na poddaszu, idealnie sprawdzą się halogeny sufitowe. Ze względu na swój minimalizm świetnie będą wyglądać na każdym suficie, nie powodując przy tym uczucia przytłoczenia w i tak już skromnej wielkości pomieszczeniu. Ich zdecydowanym atutem jest możliwość ukierunkowania padania strumienia światła, która pozwoli nam równomiernie oświetlić całe wnętrze, jak i podkreślić jego najważniejsze punkty aranżacyjne. Oświetlenie halogenowe na poddaszu może być natynkowe (mocowane bezpośrednio na suficie) lub podtynkowe (przeznaczone do montażu w sufitach podwieszanych). Dzięki szerokiej gamie produktów dostępnych w naszym sklepie internetowym bez problemu znajdziesz takie, które idealnie wpasują się w klimat Twojego poddasza.

Oprawa halogenowa okrągła Oprawa halogenowa kwadratowa Oprawa halogenowa szklana
Oprawa halogenowa okrągła
Oprawa halogenowa kwadratowa
Oprawa halogenowa szklana

Oświetlenie poddasza – skosy

Skosy na poddaszu to niestety raczej rzecz nieunikniona. Wielu osobom, wykańczającym aranżacje poddasza spędzają one sen z powiek. Jednakże zastosowanie się do kilku wskazówek i odpowiedni dobór lampy na poddasze pozwoli nam na funkcjonalne i efektywne oświetlenia tej przestrzeni. Skosy mają niestety to do siebie, że przestrzeń jest mocno zacieniona i konieczne jest jej solidne oraz równomierne jej doświetlenie. Jego rodzaj uzależniony jest również od typu pomieszczenia, ponieważ inne lampy na skosy zamontujemy w sypialni, a inne w pomieszczeniu kuchennym lub salonie.

KINKIET LED DEZ 1XGU10 CZARNY KINKIET LED COLM 1XGU10 CZARNY REFLEKTOR ŚCIENNY DREWNO 1XGU10 ZEKE DĄB
Kinkiet LED DEZ 1xGU10 czarny
Kinkiet LED COLM 1xGU10 czarny
Reflektor ścienny drewno 1xGU10 ZEKE dąb

Jaka lampa na skosie?

Niezaprzeczalnym hitem obecnego sezonu jest szynoprzewód oświetleniowy. Na skosie doskonale sprawdzi się szyna z reflektorami, czyli niezwykle mobilnymi źródłami, które możemy ukierunkować w dowolną stronę naszego wnętrza. Konstrukcja tego rodzaju oświetlenia nie wymaga od nas również wielu przyłączy zasilających. Szynoprzewody możemy podłączyć do jednego złącza zasilającego, budując oświetlenie jednofazowe, dwufazowe lub trójfazowe. Lampy do szynoprzewodu możemy dowolnie montować na całej długości toru szyny, a także ukierunkowywać ich światło na wybrane elementy aranżacji.

Szynoprzewody jednofazowe Szynoprzewody trójfazowe Zestawy szynoprzewodów
Szynoprzewody jednofazowe
Szynoprzewody trójfazowe
Zestawy szynoprzewodów

Doskonałym dodatkiem do reflektorów jest oświetlenie punktowe, czy różnego rodzaju spoty sufitowe oraz kinkiety. Niezwykle efektownie na każdym suficie będzie prezentować się także kwadratowa lampa sufitowa znajdująca się wewnątrz konstrukcji szynoprzewodów. Małą podpowiedzią podczas montażu lamp na skosach, może być ukierunkowanie ich tak, by światło padało na sufit – pozwoli to optycznie powiększyć Twoje pomieszczenie. Do delikatnego podświetlenia, nadającego przytulnej atmosfery możemy wykorzystać również taśmy LED, a w małych niewykorzystanych przestrzeniach pod skosami małe lampy podłogowe.

System Magnetyczny Biały System Magnetyczny Czarny System Magnetyczny Estiledo
System Magnetyczny Biały
System Magnetyczny Czarny
System Magnetyczny Estiledo

Kinkiety na skosy

Kinkiety w aranżacji oświetlenia na poddaszu dają nam ogromne możliwości zarówno oświetleniowe, jak i dekoracyjne. Bez problemu dopasujemy je do każdego stylu, dzięki ich bogatemu wzornictwu i szerokiej gamie kolorystycznej. Świetnie odnajdą się w klasycznych, ciepłych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Kinkietu nie zamontujemy bezpośrednio na skosie, ale na prostej ścianie pod nim już tak. Kinkiety na skosy dostępne są w wersji świecącej w górę w i dół, ale możemy wybrać również lampy w formie reflektorów. Taka forma oświetlenia pozwoli nam ukierunkować strumień świetlny w wybrane przestrzenie, a także pozwoli skierować światło na skos, optycznie powiększając całe pomieszczenie. Kinkiety na poddaszu będą idealnym wyborem do wnętrz bogatych w skosy i sprawdzą się zarówno jako oświetlenie centralne, jak i dekoracyjne.

Kinkiet nowoczesny Reflektor ścienny Kinkiet designerski
Kinkiet nowoczesny
Reflektor ścienny
Kinkiet designerski

Światło na poddaszu – jaką barwę wybrać?

Wybór barwy światła zależy głównie od typu pomieszczenia, na jakie zdecydowaliśmy się przeznaczyć nasze poddasze. Jeśli jest to sypialnia, to światło powinno być ciepłe, a jego temperatura oscylować w okolicach 3000K. Białe ciepłe światło na poddaszu sprzyja wypoczynkowi i pozwala wyciszyć się przed snem. Ciepła barwa światła świetnie sprawdzi się także w salonie, a także w pokoju dziecięcym, gdzie warto połączyć główne cieplejsze barwy, z bielszym podkreśleniem biurka czy miejsca nauki. W przypadku kiedy mamy kuchnię na poddaszu najlepiej wybrać neutralne barwy (około 4000K). Białe dzienne światło pozwoli nam jasno doświetlić przestrzeń kuchenną, a także nadać jej bielszego i energetycznego charakteru. Podobną barwę światła powinniśmy wybrać w przypadku pomieszczeń biurowych, czy innych miejsc, wymagających skupienia i dodatkowej energii. Białe neutralne światło to także najlepsze rozwiązanie w łazienkach, a także coraz częściej stosowana barwa w przypadku każdego nowoczesnego wnętrza.

Światło na poddaszu

Jak oświetlić pokoje na poddaszu?

Pokoje na poddaszu możemy rozjaśnić na wiele sposobów. Już przy samym projekcie i budowie tych pomieszczeń warto wybrać wiele okien dachowych, które zapewnią Ci jak największy dopływ naturalnego światła. Drugi sposób to zastosowanie jasnej kolorystyki w pomieszczeniu, która najlepiej sprawdza się w przypadku wnętrz bez okien. Trzecim sposobem jest oczywiście wybór odpowiedniego oświetlenia na poddasze, czyli temat, na którym skupiliśmy się w naszym artykule.

Pokój na poddaszu

Właściwie zaprojektowane oświetlenie poddasza i lampy zamontowane w odpowiednich miejscach pozwolą bezpieczne i funkcjonalne rozjaśnić całe Twoje wnętrze. Wybierając lampy na poddasze, możemy zdecydować się dziś na wiele różnych rozwiązań oświetleniowych, oferujących nam wiele światła, a także doświetlających skosy oraz przestrzeń pod nimi. Montaż halogenów sufitowych, reflektorów czy kinkietów pozwoli nam oświetlić każdy zakątek naszego poddasza, tworząc otwarte i jasne pomieszczenie.

Dodaj komentarz